Zengin olmak için dua

Zenginlik Duası
Zengin olmak için Dua

ÇOK ETKİLİ ZENGİNLİK DUASI

Şüphesiz bir çok insan hayatı boyunca zengin olmak için çalışır çabalar. Zenginlik birçok insanın hayalini süslemektedir.

Allahu Teala (cc) bazı insanları mal yokluğu ve fakirlikle imtihan etmektedir. Bazılarını ise tam tersi zenginlik ile imtihan etmektedir. Bu nedenle dua ederken her zaman Allahtan hayırlısını istemeliyiz. Unutmamalıyız ki, zenginlikleri ile nam salan hiç kimseye kalmadı dünya. Sonunda herkes elbet bir gün toprak olacaktır. Bize düşen ise, eğer elimizde var ise zenginliğimizi paylaşmak ve geçici ikametgahımız olan dünyada diğer insanlara iyilik yapmaktır.

Allahu Tealadan her istek istenebileceği gibi kolay zengin olmak için  de dua ile yardım istenebilir.  Geçmiş İslam alimlerinden bu konu ile ilgili bir çok dua günümüze kadar iletilmiştir.

Sizleri için zengin olmak ile ilgili bazı duaları siz değerli okuyucularımız ile paylaşıyoruz.

Zengin olmak için dua edecek kişi unutmamalıdır ki

Allah’a kulluk etmek her şeyden daha değerlidir. Bu durumu bilmeli ve ahirette dünya malının insanı kurtarmayacağını hesaba katmalıdır. Takva sahibi olmak ile mal mülk sahibi olmanın hiç bir alakası yoktur ve kişi sadece iyi amelleri ile değerlendirilecektir.

Kuran-ı Kerim’de bu hususta önemli uyarılar yapılmıştır:  O gün ki ne mal fayda verir ne oğullar!  [Şuara Suresi 88. Ayet]

Bir başka hadiste ise,

“Paranın kuluna lanet olsun, paraya tapan helak olur.” [Tırmizi]

Bu nedenle bu dualar ile elde edeceğiniz zenginliği muhakkak iyi niyet iyi ameller için kullanınız.

Esma-ül Hüsna ile Zenginlik Duası

Zengin olmak için iki önemli Esma vardır. El – Ğaniyy ve El – Muğni ism-i şerifeleri kullanılır.

El – Ğaniyy :  ismi 1060 defa  10 Cuma tekrar edilmelidir. Bu esma ikindi vaktine kadar okunmalıdır.

El – Muğni: ismi şerifesi 1100 defa 10 Cuma tekrar edilmelidir.Bu esma ikindi vaktine kadar okunmalıdır.

Allah’ın güzel esmaül hüsnalarından biri el-Melik’tir ve anlamı bütün kainatın gerçek sahibi dir. Allah’ın bir diğer esması ise Er-Rezzak anlamı ise rızık dağıtandır. Bu esmalardan  anlaşıldığı üzere mülkün sahibi Allahtır ve O ancak dilediğine, dilediği kadar verir.

Kuranda Zenginlik Duası

Al-i İmran Suresi:

Ali İmran 26. Ayet

قُلِ اللَّهُمَّ مَالِكَ الْمُلْكِ تُؤْتِي الْمُلْكَ مَن تَشَاء وَتَنزِعُ الْمُلْكَ مِمَّن تَشَاء وَتُعِزُّ مَن تَشَاء وَتُذِلُّ مَن تَشَاء بِيَدِكَ الْخَيْرُ إِنَّكَ عَلَىَ كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ

Okunuşu:
Kulillâhumme mâlikel mulki tû’til mulke men teşâu ve tenziul mulke mimmen teşâ’(teşâu), ve tuizzu men teşâu ve tuzillu men teşâ’(teşâu, bi yedikel hayr(hayru), inneke alâ kulli şey’in kadîr(kadîrun).

Anlamı :
De ki: “Mülkün mâliki olan Allah’ım. Mülkü dilediğine verirsin ve dilediğinden mülkü alırsın. Ve dilediğini azîz kılarsın ve dilediğini zelil edersin. “Hayır” senin elindedir. Muhakkak ki sen herşeye kaadirsin.

Ali İmran 27.Ayet

 

تُولِجُ اللَّيْلَ فِي الْنَّهَارِ وَتُولِجُ النَّهَارَ فِي اللَّيْلِ وَتُخْرِجُ الْحَيَّ مِنَ الْمَيِّتِ وَتُخْرِجُ الَمَيَّتَ مِنَ الْحَيِّ وَتَرْزُقُ مَن تَشَاء بِغَيْرِ حِسَابٍ

Tûlicul leyle fîn nehâri ve tûlicun nehâra fîl leyl(leyli), ve tuhricul hayya minel meyyiti ve tuhricul meyyite minel hayy(hayyi), ve terzuku men teşâu bi gayri hısâb(hısâbın).

Geceyi gündüzün içine sokarsın ve gündüzü gecenin içine sokarsın. Canlıyı ölüden çıkarırsın ve ölüyü canlıdan çıkarırsın. Ve dilediğin kimseyi hesapsız rızıklandırırsın.

Fazileti:

“Al-i İmran’ı okuyan kimseye kıyamet günü sırat üstünde, okuduğu her bir ayetin karşılığında emniyet verilir.”

“Kim Al-i İmran suresini okursa zengin olur.”

Hz. Süleymanın Zenginlik Duası

Zenginlik diyince ilk akla gelen isimlerden birisi şüphesiz ki, Hazreti Süleymandır. Hazreti Süleymana Allah-u Teala hazretleri duası üzerine bir çok mal ve mülk bahşetmiştir ki,  Dünya üzerinde hiç kimse Hz. Süleyman kadar zengin olamamıştır. Hz. Süleyman’ın zenginlik duası Sâd suresi 35. ayetinin art arda 12 defa okunması ile yapılmaktadır. Bu surede Hz. Süleyman’ın Allah’tan mal mülk isterken ki sözleri aktarılmaktadır. İşte bu lafızlar müminler için zenginlik duası hükmünde kabul edilmiş ve yıllarca okunmuştur.

Okunacak ayeti kerimenin orijinal Arapça şekli şöyledir:
Okunuşu:” Kâle rabbigfir lî veheb lî mulken lâ yenbagî li ehadin min ba’dî, inneke entel vehhâb(vehhâbu).”

Anlamı: “Rabbim, beni mağfiret et. Bana, benden sonra kimsenin ulaşamayacağı bir mülk bağışla (hediye et). Muhakkak ki Sen, Sen Vehhab’sın (çok bağışlayıcısın).” dedi.

 

Ancak bilinmelidir ki sadece duanın Arapça hali 12 defa okunacak bu Türkçe tercüme hiçbir surette okunmayacaktır.

Zenginlik ile ilgili Hadisler

Resulullah (a.s) buyurdu ki:

[” Vakıa Suresi, zenginlik suresidir. Onu okuyunuz ve o sureyi kadınlarınıza ve çocuklarınıza da öğretiniz. “]
[” Sıla-i rahim edenin rızkı bollaşır.”] [Buhârî]

[” Namaz kılmak, rızkın bereketine sebep olur.”] [Miftah-ül-Cennet]

[” Sadaka vermeye devam edenin rızkı artar! “] [İbni Mace]

[” İstiğfara devam eden, ummadığı yerden rızıklanır.”] [İbni Mace]

[“Çok sadaka verenin rızkı bollaşır ve duası kabul olur. “] [İbni Mace]


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.