Savaştan Korunmak için Okunacak Dua

Savaştan Korunmak için Okunacak Dua

İnsanın en büyük ihtiyacı güvenliktir. Şerli insanın şerrinden emin olmak isteyen her insan güvenlik tedbirlerini alır. Mümin de tedbirlerini almakla beraber tevekkül ve dua eder. Her oluşun Allah’tan olduğunu bilir. Kaza ve kederin O’na ait olduğuna iman eder. Dolayısıyla, barıştaki nimette, savaştaki kahırda Allah’ın dilemesiyledir; ve mümin için bir imtihandır. Bugün Filistin’deki müminler, Suriye’deki müminler savaşla ile imtihan halindir. Türkiye’deki, Endonezya’daki ve Malezya’daki müminler ise, bolluk ve bereketle imtihan halindedir.

Afiyette olan, afiyetini korumayı ve kaybetmemeyi Allah’tan diler, kendisi için istediğini ümmeti için de arzular. Hiçbir mümin, savaş veya düşmanından gelecek bir belaya maruz kalmak istemez. Bunlar, ağır ve neticesi itibariyle insanı isyana sürükleyebilecek belalardır. Bu nedenledir ki mümin savaştan korunmak ve düşmanının zulmünden kaçınmak için dua edebilir. Hem sabah namazından hem de akşam namazından sonra 3êr defa okunacak şu dua ile hem savaştan hem de düşmanların şerrinden emin olunması umulur.

“Bismillâhillezi lâ yedurru ma’asmihi şey’ün fil erdı ve lâ fissemâi ve hüves-semi’ul alim”

Allah’ın yüce ismine sığınana yerde ve gökte hiç bir şey zarar veremez! O, her şeyi işitir ve her şeyi bilir.

Düşman karşısında cesur olmak için ne okunur?

Yiğit, er meydanında gerektir. İslam’ı muhafaza etmek, Allah’ın dininin muhafızı olmak ve cihad edebilmek için cesur olmak gerekir. Mümin, sadece cenk meydanında değil, her an cesur olmalı ve Allah’ın dininin savunulması gereken bir mevkide öne atılabilmelidir. Bunun için rahat ve sağlam bir psikolojiye sahip olunması lazımdır. Bu da, müminin tevekkülü ile olur. Bu tür durumlarda düşmandan emin olmak, ona karşı cesur olmak için Kureyş süresinin 11 kez okunması tavsiye edilir.

Yine düşmanların bulunduğu bir yerde bulunan mümin kendinden emin olması ve düşmanlarının hışmından korunması adına yapması gereken bir dua daha vardır. Bu dua, Efendimiz (s.a) tarafından müminlere tavsiye edilen ve düşman meclisinde bulunan bir müminin okuması halinde meclisteki düşmanların mümine zarar vermelerinin mümkün olmadığı müjdesini içeren bir hadis-i şeriftir.

Dua şöyledir: “Euzü bikelimâtillahittammâti min şerri mâ haleka”

Kemâl sıfatlarla muttasıf ve noksan sıfatlardan beri olan Allah’ı hamd ile tesbih ederim.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.