Sabah Okunması Gereken Dualar

SABAH DUASI
Sabah Duası

Sabah okunması gereken dua
Her mümin sabah namazı ile güne başlar ve Allah’ın rahmetini umarak, arza dağılır. Arz üzerindeki rızkını arar, mükellefi olduğu sevdiklerinin maişetini helalinden kazanmak için mücadele eder. Bu niyetle arza dağılan her mümin eve dönünceye kadar sevaba nail olur ve herhangi bir kaza sonucu vefat etmesi halinde şehitlerden sayılır.

Sabah ile başlayan günümüzün hayır olması için “dua müminin silahıdır” hadisince Allah’a iltica etmeli ve bereketli gün niyazında bulunmayı ihmal etmemeliyiz. Bu kapsamda, Efendimiz (s.a) tarafından kızı Fatıma (r.a) öğretilen duanın dillerden düşürülmemesi gerekir:

“Ey Hayy ve Kayyûm olan Allah’ım! Sen’in rahmetine iltica ediyor ve Sen’den yardım diliyorum. Benim bütün işlerimi düzelt ve beni göz açıp kapayıncaya kadar bir an bile olsa nefsimle baş başa bırakma!”

Sabah üç kere okunur ve belalardan emin olunur

Yine sabah namazından sonra Efendimiz (r.a) okunması tavsiye edilen bir dua daha vardır. Aşağıda yer verilen duanın hem sabah namazından sonra, hem de akşam namazı akabinde 3’er defa okunması halinde kaza ve belalardan emin olunur. Bu inanç ve itikatla okunacak duanın hem İslam harfleri ile olanını hem de anlamını yazalım.


“Bismillahillezî lâ yedurru mea’smihî şey’ün fi’l-ardı velâ fi’s-semâ’ ve hüve’s-semîu’l-alîm.”

“İsmini zikredince yerde ve gökte hiçbir şeyin zarar veremeyeceği Allah’ın isminden yardım talep eder, onunla korunurum. O her şeyi işitir ve bilir» derse, sabaha kadar ona ânî bir belâ isâbet etmez. Kim de bunu sabah üç kere okursa, akşama kadar ona ânî bir belâ isâbet etmez.” (Ebû Dâvûd Edeb 101/5088; Tirmizî, Deavât 13)

Sabah uyandıktan hemen sonra okunması icap eden dua hangisidir?

Uyku, yarı ölümdür. İnsan, ölümden hayata uyanır. Bu olay, şükür gerektirir. Bu nedenle Efendimiz (s.a), sabah kalktıktan hemen sonra şükür için şu duayı okurdu:

“Elhamdülillahillezi ehyana bade ma ematena ve ileyhin’nüşur.”

“Bizi öldükten (uyuduktan) sonra dirilten (uyandıran) Allah’ü Teala’ya hamdolsun. Dönüş de ancak O’nadır.”

Sabah kalkınca, anlamı da düşünülerek okunan bu dua öldükten sonra diriliş ve ahret gününe imanın yeniden gönle kazınmasıdır.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.