Ramazan’da Yapılması Gereken İbadetler

ramazan-ayi-oruc-ayi
Ramazan Ayının Önemi

Gönüllerin maddeden manaya, dünyadan bekaya aktığı mübarek Ramazan ayı nimetlerin asıl sahibine kul olma ve af dileme bilincinin en yüksek mertebeden yaşandığı dönemi ifade eder. Ramazan ayı ile ilgili müjdeler ve her ne olursa olsun mümin olanın affını yönelik birçok ayet ve hadis ile Allah’a sığınan müminler aftan ve mağfiretten yana ümitlerini canlı tutar.

Bu heyecan ve iştiyakla gönle dolan nur ve feyzi ibadetlerle ziyade kılmak aruzundaki müminler Ramazan ayında ne gibi ibadetler yapılabilir konusuna öncelik verir. Bu kapsamda, hadisler ile hangi ibadetlerin Ramazan ayında yapılabileceğini yazalım…

Ramazan ayı ibadetleri

 Bilindiği üzere Ramazan ayı evvela oruç ayıdır. Oruç, her sağlıklı ve sıhhatli mümin üzerine farzdır. Orucu tutmak, sadece aç kalmak değildir. Mümin, Ramazan ayında sofrasındaki rızka ve nimete Allah’ın izni olmadan erişemediğini anlar ve mülkün O’na ait olduğunu her dakika ve saat zikir eder. Dolayısıyla oruçlu kişinin her anı ve dakikası Allah’ı hatırlama, onun emirlerine boğun eğmedir. Kulluktur, takva ve ihsandır.

Böyle bir bereketin ve kazancın kat ve kat fazlasına erişmek için oruç ile beraber yapılacak ibadetler de vardır. Onların bazıları şunlardır…

  1. Ramazan ile beraber teravih namazına iştirak etmek, sünnettir. Cemaat sevabı kazanmak ve müminlerle beraber olmak için teravih namazlarına ehemmiyet verilebilir.
  2. Hadislerde Ramazan ayında yapılacak ufak bir iyiliğin, başka aylarda eda edilen farz gibi olduğuna işaret edilir. Dolayısıyla sadaka ve bağış yapılabilir.
  3. Ramazan ayında iftar vermek de teşvik edilen ibadetler arasında yer alır. Hadislerde, Ramazan ayında başkalarına iftar verenlerin günahlarının af olunacağına dair müjde vardır.
  4. Ramazan ayındaki orucun müminler üzerindeki yorucu etkisini düşünerek bir amirin, iş adamının veya uhdesinde bulunan müminlerin işlerini kolaylaştıran yetkili insanlar, af edilir. Bu nedenle işveren gibi mevkilerde bulunanların oruçlu çalışanlarına müşfik davranması gerekir.

Bu ay Kuran ayı olduğundan dolayı Kuran-ı Kerim okumak ve Allah’tan af dilemek de yapılması gereken ibadetler arasında bulunur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.