Ramazan Bayramı Ne Zaman?

seker-bayrami
Ramazan Bayramı

Ramazan ayının bitiminin akabinde yaşanan Ramazan bayramı; tüm müminlerin birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularına tercüman olan değerli dini bayramlardan birisidir. Ramazan bayramında zenginin fakire, fakirin de zengine olan ülfeti ve dostluğu artar. Gerek fitrenin gerek ise zekatın zenginden fakire akmasını sağlayıcı yükümlülüklerin yerine getirilmesi ile başlayan Ramazan bayramı tüm müminlerin mutlu ve huzurlu olmasını sağlar.

Ramazan bayramı ne zaman?

Ramazan ayının hemen akabinde karşılanan Ramazan bayramı, 04 Haziran’da başlayacak. 06 Haziran ise, bayramın son günü olacak. Bu sene hükümetin aldığı karar ile bayram tatili 9 gün sürecek. 03 Haziran Pazartesi resmi kurumlar yarım gün çalışacak.

Ramazan bayramında neler yapılır?

Ramazan bayramı, mübarek ay Ramazan’ın bitimini haber veren dini bir bayramdır. Şevval ayının girmesi ile başlar ve ilk üç gün devam eder. Fitre ve sadakanın ön plana çıktığı Ramazan ayına, Fitr bayramı da denilir. Bayrama girmeden önce müminler üzerine vacip olan fitrelerin verilmesi, ihtiyacı olan kimlerin sevinmesini açısından önem ifade eder. Yine üzerine zekat düşen kişilerin Ramazan ayı içerisinde, bayrama erişmeden zekatlarını ihtiyacı olan kişilere ulaştırmaları tavsiye edilir.

Ramazan bayramı, mümin için doludizgin geçirilmesi gereken dini bayramlardan birsidir. Elbette ki hem Ramazan ayının yorgunluğunu atmak hem de ailecek vakit geçirmek adına Ramazan bayramı çok iyi şekilde değerlendirilebilir. Müminlerin ailesiyle ilgilenmesi, akrabalarını ziyaret etmesi, müminlerle sohbet etmesi ve hatta en ufak bir tebessümü bile sadakadır. Dolayısıyla aile, akraba ve komşuların gözetilmesi ile Ramazan bayramı bir mümin için doludizgin geçirilmiş olur.

Bayram namazına gidilmesi gerekir

Ramazan bayramı, bayram namazı ile başlar ve her mümin tarafından bayram namazını eda etmek vaciptir. Bu vazifeden sonra aile ve akrabalarla bayramlaşmaya ve kucaklaşmaya başlamak daha uygundur. Bayram namazına gitmeden önce iyi giyinmek, güzel koku sürmek ve bakımına dikkat etmek Efendimizin (s.a) sünnetleri arasında bulunur.

Mezarlık ziyaretleri yapılır

Bayram vesilesi ile dar-ı bekaya irtihal eden yakınların ziyaret edilmesi gerekir. Gerek vefat eden akrabalar gerek ise de yaşanılan kentte bulunan türbelerin ziyaret edilmesi bayram süresince sevap ve hayır işlemek isteyen Müslümanlar tarafından yapılması icap eder.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.