Ramazan Ayı Bitiminde Edilmesi Gereken Dua

ramazan-ayi-oruc-ayi
Ramazan Ayının Önemi

Ramazan Ayı Bitiminde Edilmesi Gereken Dua

Hasretle beklenilen Ramazan ayına erişmiş olmanın yaşattığı sevinç ve hüzün son on günlük süreç içerisinde hüzne dönüşür. Rahmet ve bereket ayının bitecek olması; ve Ramazan ayındaki kapsayıcı mağfiretten uzaklaşılacak olmasının yaşattığı burukluk nedeniyle her mümin tarafından son on günün daha bir dikkat içerisinde geçirilmesinin önemi büyüktür. Efendimiz (s.a), Ramazan ayının son on günü ile alakalı şöyle buyurur:

“Mümin kulların, Ramazan’a hürmet eden, Ramazan’da gayret eden kulların cehennemden azad olma zamanı”

Son on günün bereketinden yararlanmak için müsait olan müminlerin itikafa girmesi sünnettir. 3 veya 10 gün yapılabilecek itikaf boyunca dünyalık her şey ile irtibat kesilir, ibadet ve dua ile meşgul olunur. İtikaf yapma şansı bulunmayan müminlerin gece namazına ehemmiyet vermesi ve teheccüd vakti kalkarak, af ve mağfiret dilemesi gerekir.

Nasıl dua etmek gerekir?

Ramazan Ayını nasıl huşu içerisinde ibadet ile geçiriyorsak aynı şekilde bittimini de değerlendirmeli ve bu faziletli Ramazan ayının tüm günlerinde bu ayın nimetlerinden ve bereketiden elimizden geldiğinde çok fayda sağlamalı ve günlerimizi doğru şekilde değerlendirmeliyiz. . İbadet ve yardımları bu ayda daha da arttırmalıyız.
Efendimiz (s.a), son on güne ayrı bir önem verir ve itikafa girerdi. Bu dönem içerisinde en çok yaptığı dualar arasında şu vardır:

Allah’ım! Sen affedicisin, cömertsin. Affetmeyi seversin. Beni de affet”

Bin aydan daha hayırlı bir gün

Ramazan ayının son günlerini ehemmiyetli kılan hususlardan biri de son on güne saklanılan Kadir Gecesi’dir. Bu gecenin hangi gün olduğuna dair kesin bir talimat olmamakla beraber Efendimiz (s.a) tarafından tavsiye edilen son on günün tek gecelerinde Kadir Gecesi’nin aranmasıdır. Peygamber Efendimizin (s.a), Kadir Gecesi ile ilgili bir hadisinde şöyle der:

“Kim ki inanarak ve sevabını Allah’tan umarak Kadir Gecesi’ni ibadetle geçirirse, geçmiş günahları bağışlanır“

Tutulan oruç ve diğer ibadetlerin eksiklerine ve kusurlarına rağmen kabulü için dua etmek, bir dahaki Ramazan’a erişmek için Allah’tan bereketli ve sağlıklı ömür dilemek, Ramazan’ın son gününde yapılması gereken dualar arasında bulunur.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.