Ramazan Ayı Başlarken Yapılması Gereken Dualar

ramazan-ayi-oruc-ayi
Ramazan Ayının Önemi

Ramazan Ayı Başlarken Yapılması Gereken Dualar

Her mümin ramazan ayının başlamasını özlemle bekler. Bu bekleyiş ramazanın gelişini daha da değerli kılar. Ramazan Ayı bereketi , huzuru, paylaşmayı ve ibadeti bir arada sunan mucizevi bir aydır.

On iki ayın sultanı Ramazan Allah’a yakınlaşma ve dua ayıdır. Bu ayda dua etmenin ve Allah’tan istemenin gerekliliğine yönelik birden fazla hadis vardır. Müminler için af dilemenin ve kalbimizin Allah’ın dini üzerine sabit kılınmasını istemenin teşvik edildiği rahmet ve mağfiret ayıdır. Efendimiz (s.a), Ramazan ayının başının rahmet, ortasının mağfiret ve sonunun ise cehennemden azat olduğunu müjdelemiştir.

Ramazan üç aylarda başlar…

Ramazan ayını doludizgin geçirmek, manevi yönden kemale erişmek ve lütuf ile muamele görmek için Recep ve Şaban aylarından itibaren dillerden düşürülmemesi gereken bir dua vardır. Bu dua şudur:

“Ey Rabbim! Recep ve Şaban ayını bana mübarek kıl ve bizi Ramazan ayına ulaştır”

Kuşkusuz her ay ve her gün Müslüman için Allah’ın emir ve yasakları çizgisinde hareket etmenin önemi inkar edilemez. Ancak modern hayat ve düzen içerisinde yaşamaya çalışan Müslüman hata ve kusur işlemekten asla beri değildir. Rabbimiz; rahmeti ve merhameti ile Müslümanların kendilerini bir nevi yenileme, eksiklerini giderme ve işlenilen büyük küçük günahlardan tövbe ederek Allah’ın rahmetinden hissedar olma mevkiine erişecekleri mübarek ayları hususi olarak bereketli kılmıştır.

Bu ayda farzlara sarılmak duadır

Hepimiz Rabbimiz af ve mağfiret talep ediyoruz. Ancak bunun yolu kal ve hal ile Allah’a dua etmek ve yalvarıp, gözyaşı dökmektir. Dua, sadece kal ile yapılan bir Allah’a yakınlaşma değildir. Bizzat ibadetin kendisi ve Allah’ın emirlerine sarılma duanın ısrarı ve kabulüne vesiledir. Allah’a ibadet ederek sevap kazanmanın ve affa nail olmanın ayı ise, Ramazan’dır. Çünkü bu aya yönelik müjdelerden biri hadis-i şerifte yer alır:

“Kim bu ayda bir farzı yerine getirirse, bu ayın dışında yetmiş farzı yerine getirmiş kimse gibi olur”

Cehennemden azat duası

Her müminin en büyük arzusu ve talebi cehennemden azattır. Allah rahmet ve mağfiretine layık olmak, büyük bir ihsan ve lütuf olur. Ramazan ayı da, cehennemden azat olmak için dua edilecek, gözyaşı dökülecek güzide ayların en üstünüdür. İşte bu ayda, hem hal ile hem de kal dili ile cehennemden azat dilemenin en güzel duasını hadis-i şerif bizlere öğretiyor.

“Kim bu ayda bir oruçluyu iftar ettirirse, bu onun günahlarının affına, cehennem ateşinden kurtuluşuna vesile olur ve oruçlunun sevabında hiçbir azalma olmaksızın aynısı onun için de gerçekleşir”


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.