İşyerini Açma Duası ve Alışveriş Duası

İşyerini Açma ve Alışveriş Duası

Çarşı pazar, iş ve alışveriş yerleri, hayatın vazgeçilmez mekanları arasındadır. İhtiyaçlarımızın karşılanması ve hayatımızın devamı için gerekli olan mal, eşya ve hizmetlerin satınalmasını bu mekanlardan sağlarız. Buralar aynı zamanda insanoğlunun zayıf taraflarının en çok açığa çıktığı  yerlerdir.  İnsan tabiatında mala ve dünyaya büyük bir meyil ve za’af vardır. Bu sebeple ölçünün kaçırılmaması, insanın kendini kaybetmemesi dünya gafletinde boğulmaması, ahireti unutmaması için dualar okuması tavsiye edilir.

Ayrıca ticaretle meşgul olan kişide şu 4 özelik olursa kazancı temiz helal ve bereketli olur.

  • Mal satın alırken ucuz almak için aldığı malı kötülemez.
  • Malını sattığında pahalı satmak için övmez yalancı reklama başvurmaz.
  • Müşteriye satarken, malındaki kusuru gizlemez.
  • Alışverişte, müşteriye kendini güvendirmek için yemine başvurmaz. [Esbehani]

Genellikle bol kazançlı olmak alışveriş yapmak ve iş yerini açmak için aşağıdaki duanın okunması tavsiye edilir.

OKUNUŞU : “Allahümme ya müfettiha’l-ebvab, iftah lena hayra’l-bab. Alllahümme’rzuk-na rızkan halalen ve rızkan vasian bi rahmetike ya erhame’r-rahimin. “

ANLAMI: “Ey kapıları açan Allahım, bize hayır kapılarını aç. Rahmetinle bize helal ve geniş rızık ver. Ey merhametlilerin en merhametlisi olan Allahım.”

İşyerini Açarken Okunacak Dualar

Mümin kişi, rızkın Allah’tan olduğuna inanır. Çalışmak, Allah’ın kulu için vaat ettiği rızka ulaşması için vesiledir. Allah, rızkı kesen ve azaltandır. Şükrü eda edilen rızkı ise, genişletir. Dolayısıyla, çok çalışmasına rağmen hiçbir şekilde kazanamayan, çok az bir şekilde çalışmasına karşılık da büyük nimetlere sahip olan kulların hayatlarından da anlaşılacağı üzere çalışmak ile rızık elde etmek arasında doğrudan bir ilişki kurmak mümkün değildir.

Çalışmak, rızka vesiledir. Çalışan kişi elde ettiği rızkın Allah’tan olduğuna iman etmelidir. İş yerini dua ile açan mümin bunun bilincinde hareket eder, itikadını sağlamlaştırır. Bu bakımdan iş yerini açan mümin her fırsatta duasını yapar, besmele çekerek işine koyulur.

Her işin başı beslemedir. Evinden besleme ile çıkan müminin iş yerini açarken de besmele ile başlayıp, ardından tahiyyat duasını okuması tavsiye edilir. Yine, iş yerini açacak müminin berekete nail olmasını sağlayacak bir dua da şudur:

“Allahümme ya müfettihal ebvab, iftah lena hayral bab. Allahümmer-zukna rizkan halalen ve rizkan vasian bi rahmetike ya erhamer rahimin.”

“Ey kapıları açan Allah’ım, bize hayır kapılarını aç. Rahmetinle bize helal ve geniş rızık ver. Ey merhametlilerin en merhametlisi olan Allah’ım.”

Amin.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.