Hz Musa’nın Ferahlık ve Etkili Söz Duası

Hazreti Musa Peygamberin Etkili Söz Duası

Hz. Musa (as) halkını bir devlet anlayışı ile organize eden ilk peygamberdir. Karizmatik bir liderlik tarafı olan Hz. Musa (as), İsrailoğullarının sayısız nankörlüklerine rağmen büyük bir sabırla, aynı şeyleri tekrar tekrar söyleyerek ve yaparak onlara önderlik etmiştir. İsrailoğullarını Mısır firavunlarının esaretinden kurtarıp her bakımdan rahatça yaşayabilecekleri Kudüs’e getirmiştir. Firavun’a gidip hak ve hakikatı anlatması Allah tarafından emredilince, bu işe, kendisi gibi peygamber olan kardeşi Hz. Harun (as) da yardımcı olarak görevlendirilmesini Cenab-ı Hak’dan istemiş ve bu duası kabul olmuştur. Bu dua Kur’an-ı Kerim’de şöyle dile getirilmiştir.

Okunuşu :

“Rabbi’şrahli sadri, ve yessirli emri, va’hlül ukdeten min lisani, yefka-hü kavli, vec’alli veziran min ehli, Harune ahi, üşdüd bihi ezri ve eş-rikhü fi emri, key nüsabbihake kesiran ve nezkürake kesira, inneke künte biha basira” [Taha 20/25-35]

Anlamı :

“Ya Rabbi kalbime genişlik ver, işimi kolaylaştır, dilimdeki düğümü aç, ta ki sözlerimi anlasınlar. Bana kendi ailemden kardeşim Harun’u yardımcı ver, onunla beni kuvvetlendir. Onu işimde bana ortak kıl. Ta ki sana çokça tesbih edelim ve seni çokça analım. Şüphesiz sen bizi görmektesin.”

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


three × three =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.