Hamilelerin Okuması Gereken Dualar

hamileyken okunacak dualar
hamilelerin okuyacağı dualar

Hamileyken Okunacak Dualar

Anne adayı için en güzel ve mutluluk verici bir telaş gebelik hamilelik dönemi süresince devam eder. Bebeğin doğması ile çok daha derin bir mutluluk yaşanır ve mesut olunur. Anne ve babanın hedefi çocuklarına güzel bir hayat sunmaktır. Bu hayatta kuşkusuz İslam ile mümkün hale gelir. Anne ve baba, çocuğunu İslam ahlaki ile yetiştirmelidir. İşte bu bilince sahip olan anne ve babanın gebelik dönemi boyunca yaptıkları, yapacakları her hal ve söyledikleri her söz çocuğa da tesir edebilir. Dolayısıyla, bilhassa annenin yediklerine çok dikkat etmesi, davranışları kontrol etmesi gerekir. Bu hal ve tutumlar, çocuğun iyi olmasını isteyici bir duadır.

Hamilelikte İnşirah süresi okunur

Anne adaylarını en çok endişelendiren hususlardan biri doğum anıdır. İlk kez doğum yapacak anne adaylarındaki endişe daha fazla olur. Ancak bundan korkmak ve endişe duymak gereksizdir. Her gün binlerce doğum gerçekleşiyor ve sağlıklı çocuklar dünyaya geliyor. Teknolojinin de gelişmesiyle beraber doğumlar daha güvenli bir hale geldi. Yine de anne adayının kendisini rahatlatması ve doğum sürecinin daha rahat bir şekilde geçmesini sağlamak için inşirah suresini mümkünse her gün okuması tavsiye edilir.

Doğum yaklaşıyor mu?

Alimler, doğumun yaklaşmasıyla beraber okunması gerekenler arasına Ayetel Kürsi, Araf 54.ayet ve Felak ve Nas süreleri de eklenmelidir. Bununla beraber anne ve baba tarafından en çok endişe haline getirilen husus çocuğun sağlığıdır. Sağlıklı bir çocuk dünyaya getirmek Allah’ın büyük ihsanı ve evli olan müminlere büyük bir hediyedir. Bu hediyen kıymetini bilip, Allah’a şükür etmek ve çocuğun Allah yolun yaraşırcasına yetişmesini sağlamak çok ehemmiyet arz eder. Allah’a isyan eden, anne ve babasına da isyan etmekten asla çekinmez. Dolayısıyla, hem çocuğun sağlığı hem de ahlakı için doğmadan önce el-Müsavvir zikri çekilebilir.

Rızık endişesi olmasın Rızık, Allah’tandır. Mümin bunu bilir ve buna iman eder. Allah, evli kişilerin rızkına kefildir ve doğan çocuklarına da rızık yazar. Anne ve baba çocuklarının rızkından hiçbir endişe duymamalı, çocuğun bereket vesilesi olması için de Yasin Şerifi bolca okumalıdır


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.