Günahların Bağışlanması için Dua

Günahlardan Kurtulmak Arınmak için Dua

Günahların Affedilmesi için Peygamber efendimiz Hz Muhhamed Mustafa s.a.v efendimizden bildirilen bir hadis aşağıdaki gibidir.

Hz. Ebû Hüreyre (radıyallâhu anh) rivayet edildiğine göre:
Resülullah (s.a.v) buyurdular ki:


“Kim, “Lâ ilahe illallahu vahdehu la şerike leh, lehu’l mülkü ve lehu’l hamdü ve hüve ala külli şey’in kadîr.” duasını bir günde yüz kere söylerse, kendisine on köle âzad etmiş gibi sevab verilir, ayrıca lehine yüz sevab yazılır ve yüz günahı da silinir.Bu, ayrıca üç gün akşama kadar onu şeytana karşı muhafaza eder. Bundan daha fazlasını okumayan hiçbir kimse, o adamınkinden daha efdal bir amel de getiremez. Kim de bir günde yüz kere“Sübhânallahi ve bihamdihi” derse hataları dökülür, hatta denizin köpüğü kadar (çok) olsa bile.”

[Buhârî, Daavât 54, Bed’ü’l-Halk 11; Müslim, Zikr 28, (2691); Muvatta, Kur’ân 20, (1, 209); Tirmizî, Daavât 61, (3464)]

Hz Ebu Hüreyre (ra) anlatıyor “Kendisi ağaç dikerken yanına Rasûlullah (sas) uğrar ve: “Ey Ebu Hüreyre! Şu diktiğin nedir?” der “Kendim için bir fidan dikiyorum” cevabını verir Aleyhissalatü vesselam, “Sana, senin için daha hayırlı bir dikilecek fidan göstereyim mi?” buyurur Ebu Hüreyre, “Göster, ey Allah’ın Resülü!” der Bunun üzerine sallallahu aleyhi ve sellem: “Sübhanallahi velhamdülillahi ve la ilahe illallahu vallahu ekber (Allah bütün noksan sıfatlardan münezzehtir, bütün hamdler ona mahsustur Allah’tan başka ilah yoktur Allah en büyüktür) de! Bunu söylersen her bir kelimesi için sana cennette bir ağaç dikilir”

Sübhanallahi velhamdülillahi ve la ilahe illallahu vallahu ekber

Bir başka rivayette de İbni Mes’ud (ra) anlatıyor: “(sav) buyurdular ki:
Miraç sırasında Hz İbrahim’le karşılaştım Bana:

Ey Muhammed! Ümmetine benden selam söyle ve haber ver ki, cennetin toprağı temiz, suyu tatlıdır Burası (suyu tutacak şekilde) düz ve boştur Oraya atılacak tohum da

Sübhanallahi, velhamdülillahi ve la ilahe illallahu vallahü ekber.”  cümlesidir

(Tirmizi: Daavat, 60)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.