Düşmana Galip Gelme Duası

düşmana galip gelme
düşmana korku salmak

Düşmana Karşı Galip Gelme Duası

Hak ve batıl arasındaki mücadele ilk insandan beri süren ve berzaman devam eden bir mevzudur. Müslümanlar, düşmanın şerrinden emin olmak için gerekli tedbirleri almakla yükümlüdür. Ancak Osmanlı’dan sonra siyasi birlik ve beraberliği iyice yitiren ve tedbir alma konusunda gaflete düşen dönemle beraber, Türkiye dahil tüm İslam alemi düşman tehdidi ve tehlikesi altındadır. Hem umumi olarak hem de şahsi olarak düşmanla karşılaşılması halinde yapılacak dualarla düşmana galip gelinesi umulur.

Bu dualardan birincisi şöyledir: “Bismillahirrahmanirrahim.Ferdün hayyün kayyûmün hakemin adlün kuddûsün.İnna fetahnâ leke fethan mübiynâ”

Tedbir almanın önemi nedir?

Düşmana galip gelme noktasında tüm tedbirler alındıktan sonra Allah’a tevekkül edilir ve dua edilir. Allah’ın dinine sarılmak, onun muhafızı olmak ve Allah’ın dinine yardım etmek, düşmana karşı galip gelmenin en önemli tedbirleri arasındadır. ancak şahıs bazında kul, umumi bazda da ümmet Allah’ın dinini korumak ve kollanmaktan uzaklaştığı için dağıldılar ve onlar için düşmanların kalbine indirilen korku da kalktı.

Dolayısıyla düşmana karşı galip gelmeyi sağlayacak dualar öncesinde hayat görüş ve yaşantısının Allah’ın dinene bağlı, O’nun sınırlarını korumaya vakfedilmiş zaman ve ömrün olması gerekir. Aksi durumda yapılan dualardan karşılık bulmak da Allah’ın rahmetinin bir tecellisi olur. Tüm tedbirlere önem veren biri olunduğu düşüncesi ile düşmana korku salmak için okunabilecek bir diğer dua da şöyledir:

” Allahümme inna nec’alüke fı nuhurihim veneuzu bike min şururihim”

 “Allah’ım, onların yüreklerine korku düşür. Onların şerlerinden sana sığınırız.”

Yine bir mümin, Allah’a karşı savaş açanların yok olmasını diler. Bu yönde çalıştıktan sonra dua ederek, Allah’ın vaat ettiği yardımın gelmesini arzular ve bekler. Bunun için dua eder, Efendimiz (s.a) tarafından düşmana galip gelinmesi açısından yapılan bir dua da şöyledir:

“Allâhumme munzile’l-kitâbi serî’a’l-hisâb, ihzimi’l-ahzâb. Allâhumehzimhum ve zelzilhum.”

“Ey Kitâb’ı indiren ve hesabı çabuk gören Allah’ım! Düşmanları hezimete uğrat. Allah’ım! Onları perişan et ve sars.” 

Mümin, Allah’ın dinine savaş açanları sevmez. Onlarla birlik olmaz, onlara karşı sevgi beslemez. Ezana, namaza, Allah’ın şeriatına düşman olan kişilere karşı buğz eder ve Salih kullarla beraber bulunur.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.