Çeşitli Hastalıklar için Dua

Hastalık Duası
Hasta olana hangi Dua okunur

YANIK  DUASI

Değerli kardeşlerim Yanık ve Yanıklar için aşağıdaki duayı sık sık okuyabilirsiniz.

OKUNUŞU : “Ezhibi’l-be’se Rabbe’n-nas, işfi, ente’ş-şafi , La şafiye illa ente.”
ANLAMI : “Ey İnsanların Rabbi, sıkıntıyı gider. Şifa ihsan et. Şifa veren ancak Sensin. Senden başka şifa veren yoktur.”

YARA VE SİVİLCE DUASI

Yaranın iyileşmesi için dua

Sivilce için Dua

Hz. Aişe’nin (ra) elinin üzerinde bir sivilce çıkmıştı. Bu sivilcenin verdiği rahatsızlığa bir çare düşünmekte iken, içeriye Peygamber Efendimiz (sav) girdi. Hz. Aişe’nin sıkıntısını anlayan efendimiz, ona evde hanut otu var mı, diye sordu. Hz. Aişe de bulunduğunu söyledi ve Peygamberimizin isteği üzerine onu getirdi. Peygamber Efendimiz (sav) otun bir parçasını yaranın üzerine koydu ve bu işlemi yaparken aşağıdaki duayı okumasını tavsiye etti.

OKUNUŞU:“Allahümme musağğıra’l-kebir ve mükebbire’s-sağir! Sağğır ma bi.”
ANLAMI : “Ey küçüğü büyüten, büyüğü küçülten Allahım, bendeki bu rahatsızlığı da küçült, yok et!”

FELÇ DUALARI

Felç için Dua

Felçli bir hastaya, her gün güneş doğmadan önce aşağıdaki ayet 10 kere okunmalıdır.

OKUNUŞU:“Bismillahirrahmanirrahim. Le kad caeküm rasulün min enfisiküm aziz. Aleyhi ma anittüm harisun aleyküm bi’l-mü’minine raufun rahim. Fe in tevellev fe kul hasbiyallahü la ilahe illa hü. Aleyhi tevekkeltü ve hüve rabbü’l-arşi’l-azim” [Tevbe / 128]

ANLAMI : “Size, kendi içinizden öyle bir peygamber geldi ki, sizin sıkıntıya uğramanız O’na pek ağır gelir. O size çok düşkün, müminlere çok şefkatli, çok merhametlidir. Buna rağmen aldırmaz yüz çevirirlerse, ey Resülüm de ki: Allah bana yeter. Ondan başka ilah yoktur. Ben yalnız Ona dayanırım. Çünkü O büyük Arşın, muazzam hükümranlığın sahibidir.”

7 gün süre ile aşağıdaki salavat 70 kere okunmalıdır.

“Allahümme salli ve sellim ve barik ala seyyidina ve nebiyyina ve mevlana Muhammedin ve ala alihi ve ala cemiil-enbiyayi ve’l-murselin”

Fatiha, A’la (Sebbihi’sme rabbike’l-a’la) , İnşirah (E lem neşrah leke sadreke), Kadr (İnna enzelnahü fi leyleti’l-kadri), İhlas, Felak ve Nas Sureleride 70 kere okunur.

ATEŞLİ HASTALIKLAR İÇİN DUA

Ateşlenen hasta için dua

OKUNUŞU: “Bismmillahi’l-kebiri, neuzü billahi’l-azimi, min şerri ırkın ne’arin ve min şerri harri’n-nari.”

ANLAMI : “Büyük Allah’ın adıyla. Kan fışkıran damarın şerrinden ve ateşin sıcaklığının şerrinden (zararından) azamet sahibi Allah’a sığınıyoruz.”

AÇIKLAMA : Hastalıktan şifa bulmak için dua etmek, doktor ve ilaç tedavisine başvurmayı engellememelidir. Doktor da ilaç da dua da birer sebeptir. Şifayı veren Allahtır.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.