Bayramda Okunacak Dualar

bayram günü
bayram duası

Her bayram bir sevinçtir. Birlik ve beraberlik günüdür. Tüm Müslüman alemi tarafından kutlanılan bayram günleri; küslerin barıştığı, insanların kucaklaştığı, zenginin fakiri bir kez daha memnun ettiği, akraba ziyaretlerinin gerçekleştiği, ölülerin yad edildiği önemli ve mübarek bir gündür. Bu günün feyzi ve bereketinden çok daha fazla istifade etmek isteyen müminler olabilir. Bunlar, hem bayram günlerindeki ibadetlerine dikkat edecek hem de bayrama özel dualar ederek, Allah’tan mutluluk ve bereketin devam etmesini niyaz edecek.

Efendimiz (s.a) tarafından bayram günlerinde okunan dualar arasında şunlar yer alır:

“Yâ Hayyû, yâ kayyûm, yâ bedia’s-semavati ve’l-ardı, yâ ze’l-celâli ve’l-ikram.”

“Ey Hayy ve Kayyûm olan Rabbimiz, ey semâvat ve arzın bedi’i, ey Celâl ve Kerem sahibi. Beni sen koru, sen istikamette daim eyle. Kötülük ve günahlardan muhafaza et, sırat-ı müstakimde dâim ve sabit eyle.”

Bayram tebrikleri sırasında da dua edilir. Musafaha yapan müminlerden önce davranan kişi tarafından şu dua edilir: “Tekabbellahü minnâ ve minküm.” Allah sizden ve bizden kabûl buyursun.”Karşı taraf bu duaya karşılık ise amin der.
Dilerse şu şekilde de dua edebilir: “Gaferallâhü lenâ ve leküm” Allah bizi de, sizi de mağfiret buyursun demektir.

Kabir ziyaretleri

Bayram dönemlerinde gerçekleşen kabir ziyaretlerinde ihlas bolca okunur. Mümkünse, Yasin-i şerif okunur. Türbelere de gidilir ve buralarda da ihlas ve Yasinler hediye edilir. Öncelikle aile yakınlarından vefat edenler hatırlanır ve onların yanlarına gidilir. Daha sonra mümkünse şehitlikler de ziyaret edilir. İslam ve vatan uğruna çocuklarını feda eden şehit anne ve babaların bayramları tebrik edilir. Alsa yalnız olmadıkları hatırlatılır. Hal ve ahvalleri sorulur.

Oturulan bölgedeki türbelere de gidilir. Bilhassa İstanbul’da ikamet eden kişilerin Eyüp El Ensari Hazretlerini ziyaret etmeleri, yine Osmanlı padişahlarından İkinci Abdülhamit Han, Fatih Sultan, Yavuz Sultan gibi büyüklerin türbelerine ziyaret ederek dua etmeleri doludizgin bir bayram gününün geçirilmesini sağlar.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.