Akşam Olunca Yapılması Gereken Dualar

Tövbe Duası
Tövbe etmek için okunacak dua

Karanlık (akşam) çökünce  müminlere dinlenilecek bir vakit olması için bir örtü kılan Allah’a her an hamd ve şükür bilinci içerisinde yaşamanın büyük bir nimet olduğunu düşünmeliyiz. Şu kainatta cari olan her şeyin Allah’ın indi ilahisinde çizili, yazılı ve planı yapılan bir programa tabi olduğuna iman edip, onu zikretmek ve büyüklüğüne inanmak, yeniden ona döndürüleceğimizi bilmek, sınırlarını ve O’nun şeraitini korumak niyetiyle sabahtan akşama varmak, son nefeste her mümin kişinin kavuşmayı arzuladığı hüsn-i hatimeye erişme vesiledir.

Akşama eriştikten sonra okunması icap eden çeşitli dualar vardır. Akşam bu duaları çokca okumalı ve Akşamın şerrinden yüce Allaha sığınmalıyız.  Bu bakımdan Efendimiz (s.a) akşama erişen mümin için okunması tavsiye ettiği duası şu şekildedir:

Akşam Duası Arapça Yazılışı :

11- Kim akşama ve sabaha erdiği zaman

Akşam Duası Okunuşu :

Radînâ billâhi Rabben ve bi’l-İslâmi dînen ve bi-Muhammedin Rasûlen.

Akşam Duası Anlamı :

“Rabb olarak Allâh’a, Din olarak İslâm’a, Resûl olarak Muhammed aleyhi’s-salâtü ve’s-selâma râzı olduk” derse onu râzı etmek de Allâh (c.c.) üzerine bir hak olmuştur.” (Ebû Dâvud, Edeb, İbn-i Mâce Duâ)

Akşam yatmadan önce okunması gereken dua hangisidir?

Akşam yatmadan evvel bir müminin son sözünün zikri ilahi olması icap eder. Bu şuur ve bilinçle hareket eden bir müminin ruhunu teslim etmesi durumunda son sözü de zikir olmuş olur. Bu güzel hasrete kavuşmak ümidi içerisinde yatmadan önce okunması tavsiye edilen dua, Efendimiz (r.a) tarafından müminlere öğretilmiştir.

Yatmadan önce okunacak dua şu şekildedir:

Allahümme bismike emûtü ve ahyâ

“Allahım! Senin isminle ölür, senin isminle dirilirim”

Eve, herhangi bir mekana veya sokağa girince okunacak dua

Herhangi bir yere giderken veya girerken okunacak dua

Sokağa çıkan kimsenin veya sokaktan eve giren kişinin okuması gereken dua, aynı zamanda herhangi bir mekana girince de okunabilir.

http://www.islamveihsan.com/wp-content/uploads/2019/01/eve-girince-okunacak-dua.png

“Sizden biriniz bir menzile (eve, konak yerine) indiği zaman:

“Yarattıklarının şerrinden Allah’ın tam kelimelerine sığınırım derse, oradan ayrılıncaya kadar hiç bir şey ona zarar veremez.” (Müslim, Zikir, 54)


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.