2019 Kurban Bayramı Ne Zaman?

Kurbanlik-koc-resmi
Kurban bayrami 2019

Ramazan bayramı eda edildikten sonra İslam alemini bekleyen ikinci bayram olan Kurban bayramı; birlik ve beraberliğin pekiştirildiği ve Allah için kurbanların kesildiği dönemdir. Bu sene kurban bayramı 11 Ağustos’ta başlıyor ve 14 Ağustos’ta ise sona eriyor.

Kurban bayramında neler yapılır?

Kurban bayramının önemli ibadetleri arasında kurban kesimi yer alır. Maddi gücü el veren kişilerin kurban kesmeleri ve kesilen kurbanın mümkünse hepsini, değil ise en az 3/1’ini ihtiyaç sahiplerine vermeleri gerekir. Kurban kesmek farz bir ibadet değildir. Ancak Hanefi mezhebine göre vaciptir. Her ne olursa olsun kurban ibadetinden hasıl olacak sevaba erişmek maksadı ve Allah’ın rızasını kazanmak gayesiyle kurban ibadetini yerine getirmek evla ve makul olandır.

Teşrik tekbirlerini unutmayın

Arefe günü sabah namazından itibaren her farz namazın ardından teşrik tekbirlerinin getirilmesine dikkat edilir. Bu tekbirler, bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar devam eder. Bayram namazı da kaçırılmaması gereken ibadetler arasında bulunur. Özellikle kurban kesecek kişilerin öncelikle bayram namazına iştirak etmeleri, daha sonrasında da kurban kesimiyle meşgul olmaları gerekir.

Aile ve akrabayı ihmal etmeyin

Her bayramda olduğu gibi Kurban bayramında da hem aile hem de akrabalarla zaman geçirmeye önem vermek lazımdır. Kabir ziyaretleri yapmak, türbelere gitmek ve Selahattin camilerine gezi düzenleyerek, aile ile bayramın neşesini ve bereketini yaşamak gözetilmesi gerekenler arasında yer alır.

Dargınlıkları giderin

Mutluluk, birlik, beraberlik ve neşenin hakim olduğu Kurban bayramı; dargınların helalleştiği, kimsesizlerin dostluklar kazandığı ve dar-ı bekaya irtihal edenlerin bir kez daha hatırlandığı manevi atmosferi yüksek bir bayramdır. Bu bayram vesilesi ile dargın olduğu kişileri arayan, soran, bayramını tebrik eden, helallik isteyen kişi sevaba nail olur.

Gece namazlarına ehemmiyet verin

Efendimiz (s.a), dört geceyi ihya eden kişilere cennetin vacip olacağına dair müjdesindeki dört geceden biri de Kurban bayramı gecesidir. Diğer geceler ise, Ramazan bayramı, arefe ve Cuma’dır. Bu zamanlarda uyanık olan ve gece namazları ile Allah’tan mağfiret dileyen müminlerin duası kabul olur, affa erişirler.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.